MRM.jpg

11 kwietnia 2014 roku w poznańskim Urzędzie Miejskim odbyła się Sesja Inauguracyjna Młodzieżowej Rady Miasta. Od tego też dnia my, młodzi poznaniacy, wreszcie mamy swój głos i możemy współdecydować w różnych kwestiach.

Pomysł utworzenia organu wspomagającego Radę Miasta narodził się w głowach dwóch uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych - Adama Janczewskiego (IV LO) oraz Andrzeja Urbanowicza (ZSK). Inicjatywa spotkała się z powszechną aprobatą radnych, z Grzegorzem Ganowiczem na czele i wkrótce potem została wprowadzona w życie.

Młodzieżową Radę Miasta tworzy 40 uczniów poznańskich placówek edukacyjnych, po jednych przedstawicielu z każdej szkoły. Zostałem wytypowany do reprezentowania VII LO w tej radzie, ponieważ zająłem drugie miejsce w wyborach do Samorządu Szkolnego. MRM z założenia ma być łącznikiem między młodymi ludźmi - uczniami poznańskich szkół średnich, a Radą Miasta.

Podczas pierwszego zebrania MRMu w Sali Kongresowej Urzędu Miasta, spotkać można było wielu ludzi mających aktywny wpływ na dotychczasowe funkcjonowanie Poznania. Obecny był m.in. prezydent miasta - Ryszard Grobelny, który życzył satysfakcji z podejmowanych działań, wielu sukcesów i wytrwałości w działaniu. Namawiał nas również do aktywnego zabierania głosu w sprawach miasta, co ułatwi Mu i Radzie Miasta dostrzeżenie i zrozumienie potrzeb młodych ludzi.

W trakcie sesji inauguracyjnej złożyliśmy uroczyste ślubowanie oraz dokonaliśmy wyboru prezydium - przewodniczącego, zastępców oraz sekretarza.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że “nowa” Młodzieżowa Rada Miasta będzie spełniała swoje funkcje lepiej, niż jej “poprzedniczka”. Bowiem, ponad 20 lat temu istniała w Poznaniu organizacja o tej samej nazwie i choć wielu jej członków zasiada obecnie w Radzie Miasta, sam organ przetrwał tylko jedną kadencję.

Drodzy Uczniowie Dąbrówki - Wasze głosy mają być brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji dotyczących naszego miasta. W związku z tym proszę Was, o kierowanie do mnie wszelkich uwag i propozycji dotyczących różnorodnych aspektów naszego uczniowskiego życia. Jeśli macie jakieś pomysły odnośnie tego, co można zmienić, w naszej szkole, w naszym najbliższym otoczeniu; czy nawet w Poznaniu, bez wahania przekażcie je. Dano nam głos, skorzystajmy z niego.

Bartosz Jurasz, kl.2b LO
(korekta - Pani Profesor Anna Kapturzak)