Odrobina historii
Dąbrówka jest jedną z najstarszych szkół w Polsce. W 1830 roku fundacja księżnej Ludwiki Radziwiłłowej powołała do życia szkołę żeńską, która od swych początków była w Wielkopolsce skutecznym orężem walki o zachowanie zagrożonej podczas zaborów polskości. W niepodległej ojczyźnie, w roku 1919, szkoła otrzymała nazwę Państwowej Uczelni Żeńskiej im. Dąbrówki, a jej dyrektorem została pani Maria Swinarska. Gwałtowne zakręty historii sprawiały, że szkoła kilkakrotnie zmieniała swą siedzibę, by ostatecznie zadomowić się na ulicy Żeromskiego. W 1967 roku pod dachy dotychczas żeńskiej uczelni zawitali młodzi mężczyźni.
Ta odrobina historii we wstępie nie jest przypadkiem – bo trudno mówić o szkole z tak bogatą przeszłością bez szacunku dla tradycji, która buduje jej współczesną tożsamość. Powołanie wyznaczone przez patrona – księżnę Dąbrówkę – i pokolenia pedagogów zawsze miało tu swój fundament w mądrze pojętym patriotyzmie.
Języki obce
Dziś, kiedy Polska jest aktywnym członkiem Unii Europejskiej, pedagodzy i uczniowie Siódemki przesłanie przeszłości urzeczywistniają, czyniąc ze swej szkoły ośrodek otwarcia na uniwersalne wartości wspólnoty państw. Znakiem rozpoznawczym szkoły i jednym ze składników jej renomy jest wysoki poziom nauczania języków obcych. Współczesna Dąbrówka specjalizuje się w poszerzaniu kompetencji swych uczniów w zakresie sprawnego posługiwania się językiem niemieckim – służy temu dwujęzyczność wybranych klas. To właśnie wymagająca idea dwujęzyczności sprawiła, że w 2001 roku szkołę przekształcono w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 i do VII LO dodano Gimnazjum Dwujęzyczne im. Dąbrówki – by poszerzyć atrakcyjną ofertę edukacyjną szkoły, wydłużając cykl zaawansowanego kształcenia języka.
Obie składające się na zespół szkoły od lat zaliczane są do najlepszych w Poznaniu. Wielu uczniów zyskuje uznanie gości z Niemiec, którzy przeprowadzają w Dąbrówce Deutsches Sprachdiplom II, wyniki egzaminu kończącego naukę w gimnazjum i matury są powodem do dumy, nie brakuje tu też laureatów olimpiad przedmiotowych.
Klimat szkoły
Gimnazjaliści i licealiści tworzą zgraną społeczność, która pobudza do twórczego myślenia i działania. Siódemka zawsze była szkołą, gdzie panuje swoista moda na odważne myślenie, niezależność i kreatywność. Jest to miejsce, w którym młodzi ludzie swobodnie szukają swego miejsc w życiu bez lęku przed zagrażającym ich niepowtarzalności rygoryzmem, jednocześnie czują się bezpieczni, bo zawsze mogą liczyć na szczerość, wyrozumiałość i czujność swoich pedagogów. To tu młodzież od kilkunastu lat podejmuje trud organizacji jednego z największych w Wielkopolsce sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (galeria), przekazując na charytatywne cele akcji ogromne sumy zebrane podczas całodziennej kwesty. To tu tradycją szkoły są słynnej już przedstawienia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, podczas których uczniowie i nauczyciele wspólnie stają na scenie i tworzą czasami wyjątkowo odważne kreacje aktorskie (galeria). To tu w ważnej konkurencji corocznej Ligi Liceów jednym z uczestników sztafety biegaczy jest zawodnik niepełnosprawny – bo ważniejsza od ambicji bycia najlepszym jest ambicja wspólnoty i przyjaźni.
Podsumowanie
Dąbrówka jest szkołą bardzo dobrą ale chyba nie elitarną, jedną z najlepszych ale nie najlepszą, bo o jej specyfice decyduje to, że od zawsze ważniejsze od tak zwanego sukcesu jest tu bycie mądrym człowiekiem, który umie w natłoku pozorów odkryć te rzeczywiście ważne wartości i wiele im poświęcić.
Dąbrówka w obiektywie kamery naszej absolwentki Kasi Pajzderskiej
LipDub