Co roku obchodzimy Święto Szkoły w łączności ze Świętem Odzyskania Niepodległości, bo od prawie 190 lat uczniowie i nauczyciele Dąbrówki z poświęceniem zabiegają o wolność w skali prywatnej, społecznej i narodowej.
Na tegoroczną celebrację święta złożyły się liczne działania na różnych płaszczyznach.
W auli szkoły z zainteresowaniem słuchaliśmy wykładów poznańskich historyków z UAM, panów Marcina Ignaczaka i Andrzeja Sikorskiego, o pracach archeologicznych prowadzonych na Placu Kolegiackim. Przedstawicielki absolwentów, panie Grażyna Sobierajska-Mormol i Wacława Małecka opowiadały o burzliwej przeszłości Dąbrówki, która wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Karol Maćkowiak [klasa 3E] z kolegami z Klubu Brydżowego w nowatorski sposób zinterpretował proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości, porównując zabiegi polityków do licytacji brydżowej.
Z klasą 3A odbyliśmy podróż w czasie. Przenieśliśmy się do poznańskiej kawiarni z roku 1918 i obserwowaliśmy reakcje czytelników Kuriera Poznańskiego na prasowe doniesienia o odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Klasy pierwsze, wyjątkowo w tym roku liczne, zmierzyły się w konkursie wiedzy o historii szkoły – zwyciężyła reprezentacja klasy 1gE.
Wybrane klasy wystartowały w konkursie na swoją wersję portretu Dąbrówki, hasło reklamujące szkołę i projekt szkolnego identyfikatora. Ten konkurs będzie rozstrzygnięty w najbliższych dniach – zdecyduje głosowanie wszystkich uczniów i nauczycieli. [RN]
foto Jakub Niklas