W czwartek 26 kwietnia 2018 r. klasa 1D wraz z prof. Januszem Proniewskim uczestniczyła na wykładach na Uniwersytecie Adama Mickiewicza z okazji XXI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Zajęcia dotyczyły w głównej mierze matematyki oraz informatyki.
Na początku zapoznaliśmy się z ideą szyfrowania asymetrycznego i podpisu cyfrowego. Krótko omówiliśmy niezbędne podstawy matematyczne pozwalające nam wykonywanie operacji koniecznych podpisu cyfrowego bez użycia komputera. Wykład poprowadził dr inż. Michał Ren. Następnie dr hab. Jerzy Jaworski udowodnił nam, że zna sekret nie ujawniając go. Pokazał nam to na przykładzie kryptologii, bez której ciężko by było funkcjonować w dzisiejszym świecie.
Każdy z nas, idąc z punktu A do punktu B, będzie szukał najkrótszej drogi. A co jeśli dodamy do tego przeszkody lub konieczność odwiedzenia jakiegoś miejsca po drodze? Dr Bartłomiej Bzdęga w swoim wykładzie pt. „Przepraszam, którędy do…?” w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam, jak z tym radzi sobie geometria oraz Czerwony Kapturek. W kolejnym wykładzie dr inż. Marcin Gogolewski przedstawił nam sposoby, którymi można uzyskać informację na temat użytkownika telefonu np. matka telefonu, operat czy kraj pochodzenia użytkownika.
Największym problemem wykładowców było utrzymanie uwagi słuchaczy. Swoim monotonnym głosem nie zachęcali do słuchania i nie nakłaniali słuchaczy do głębszych refleksji przez co część zajęć się dłużyła. Jednakże wykład dr inż. Marcina Gogolewskiego dał mi wiele do myślenia. Zrozumiałem, że nawet nie korzystając z portali społecznościowych i nie dzieląc się swoimi danymi osobistymi w Internecie można uzyskać wiele informacji na mój temat, a wykład dr Bartłomieja Bzdęgi był zabawny i dostarczył mi wiele pozytywnych odczuć. [Jan Piszczałka 1D]