Napoleon und Europa, Europa und Napoleon: oto temat wykładu, jaki 27 maja wygłosił w poznańskiej uczelni w Instytucie Filologii Germańskiej Paul Michael Lüt-zeler, wielokrotnie nagradzany za liczne publikacje poświęcone europejskiej literatu-rze oraz politycznej historii Europy profesor Washington University w St. Louis. Wśród słuchaczy znaleźli się uczniowie z klas 1E i 2E naszej szkoły, wraz z prof. Małgorzatą Kraśnik.
Przewodnim tematem wykładu była historyczna rola samej postaci Napoleona Bonaparte. Analizie poddane zostały nie tylko militarne i polityczne przedsięwzięcia cesarza Francuzów, ale także jego wcześniejsze sukcesy w karierze wojskowej, kampania włoska i wyprawa na Egipt, która mogła być zaczątkiem dla powtórzenia militarnego sukcesu Aleksandra Wielkiego.
Przedstawiona została także rola kampanii napoleońskich jako próby realizacji koncepcji federalizmu europejskiego, propagowanej i rozwijanej przez ówczesnych filozofów, teoretyków, jak Jean-Jacques Rousseau czy Hugo Grotius. Napoleon był najważniejszym w nowożytnej historii przywódcą, który do jej ucieleśnienia dążył w drodze militarnego przewrotu. Prof. Lützeler wyrysował także drogę europejskiego federalizmu od filozoficznych traktatów i utopijnych dążeń europejskich władców, po czasy powojenne i rozwój Unii Europejskiej.
Z całą pewnością tematyka tego wykładu rzuciła nieco światła na samą postać historyczna, jaką jest Napoleon, pamiętany przede wszystkim jako wojskowy i dykta-tor-utopista, który karierę swoją oparł na francuskiej rewolucji, podczas gdy zapomi-na się, jakie idee przyświecały zarówno jemu, jak i innym znaczącym europejskim przywódcom tamtego okresu.
[Michał Stobienia kl. 1E]