W środę 15 kwietnia klasy liceum o profilu geograficznym brały udział w XVIII Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanym przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu w Collegium Geographicum na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych. Uczestniczyliśmy w wykładzie inauguracyjnym dra Witolda Szczucińskiego pt. "CZY GROŻĄ NAM WIELKIE KATASTROFY?", potem mogliśmy udać się na zajęcia warsztatowe.

Mogliśmy przejść się po ogródku meteorologicznym i dowiedzieć się, jakie sprzęty używane są do mierzenia poszczególnych wskaźników pogody; a na zajęciach z klimatologiem, jak wykonywano te pomiary kiedyś przy użyciu mniejszej technologii. Na innych zajęciach mogliśmy poczuć się jak prawdziwi geolodzy badający i rozpoznający skały. Poznawaliśmy ich właściwości i klasyfikacje.

Festiwal dał nam również możliwość dowiedzenia się, iż organizmy żyjące w ciepłych wodach, takie jak koralowce gąbki i amonity, występowały kiedyś na terenie naszego kraju, a ich skamieniałości można znaleźć na południu Polski. Dlatego, że ten teren miliony lat temu znajdował się na równiku. Takie skamieniałości mogliśmy zobaczyć, dotknąć a także, po krótkim kursie, sami rozpoznać, jaki organizm został odciśnięty.

[Joanna Kowalewska]