W dniach 21-28 października dzięki Pani Profesor Małgorzacie Kraśnik grupa uczniów klasy 2E miała możliwość uczestnictwa w międzynarodowym projekcje SchülBrücke w Weimarze. 

Po kilkugodzinnej podróży dojechaliśmy do Weimaru. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zasadami udaliśmy się z Panią Profesor Małgorzatą Dominą-Respondowicz, która była naszym opiekunem, na spacer po mieście.

 Następnego dnia zgodnie z programem każda grupa zaprezentowała swój kraj, z którego pochodzi. Po obiedzie mieliśmy grę terenową, a następnie przedstawialiśmy jej wyniki. Wieczorem zjęliśmy się tematyką kulinarną: wszyscy uczestnicy przygotowali bufety ze specjałami regionalnymi.

Kolejnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do naszego miejsca spotkań. Odbył się tam wykład „Historia Europy”. O godzinie 13 wraz z Panem Frithjofem Reinhardtem, organizatorem projektu, poszliśmy na spacer do pobliskiego parku. Tam zwiedziliśmy piękny letni dom Goethego. Po powrocie przedstawiliśmy nasze prezentację o przeszłości.

Poniedziałek zaczęliśmy od warsztatów. Każda grupa miała inny temat. Zadaniem naszym było napisać listy na podstawie otrzymanych materiałów naukowych. Mieliśmy na to aż dwa dni. Kolejnym zadaniem w formie gry było budowanie mostów. Dzień zakończył się projekcją filmu na temat ekologii.

Wtorek okazał się jednym z ciekawszych dniprojektu. Od rana prezentowaliśmy nasze listy podczas „prawdziwej greckiej Agory”. Na obiad smakowaliśmy pyszną turyńską kiełbaskę. Potem odbyła się kolejna wycieczka po Weimarze z Panem Frithjofem Reinhardtem. Po zwiedzaniu Weimaru mieliśmy czas wolny. Przeznaczyliśmy go na wycieczkę do kolejnego miasta. Pojechaliśmy pociągiem do pobliskiego Erfurtu. Zwiedziliśmytam piękne zabytki: Katedrę, Fischmarkt i Krämerbrücke, trafiliśmy również na Erfurter Oktoberfest. Po całym dniu wrażeń wróciliśmy na nasz kampus.

Środę rozpoczęliśmy warsztatami w zespołach. Wszystkie projekty wymagały dużo pracy, zadania były zróżnicowane. Między innymi pisaliśmy wiersze, nagrywaliśmy filmy, przeprowadzaliśmy wywiady z mieszkańcami Weimaru. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na krótki wykład dotyczący projektu dla starszych uczestników Schülbrücke.

Czwartek to był nasz przedostatni dzień. Od samego rana kończyliśmy nasze prace. Po południu zaprezentowaliśmy je na forum. O godzinie 17 mieliśmy pożegnanie i podsumowanie całego tygodnia. Po kolacji odbyła się dyskoteka z karaoke.

W piątek rano po śniadaniu niestety musieliśmy opuścić Weimar i udać się do Poznania. Z pewnością ten tydzień długo zostanie w naszej pamięci jako jedna z najlepszych przygód życia.

Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować za możliwość uczestnictwa w tym wspaniałym projekcie. [Ola Kaczmarek,wraz z uczestnikami projektu]