Obchody Jubileuszu rozpoczęły się o godzinie 9 w poznańskiej Katedrze uroczystą mszą, którą celebrował biskup Szymon Sułkowski w otoczeniu zaprzyjaźnionych z Dąbrówką księży. Oprawę muzyczną mszy zapewnił zespół wokalny Minimus. Zgromadzeni goście pokłonili się pierwszym Piastom w Złotej Kaplicy i nawiedzili pozostałości po Kaplicy Dąbrówki. Po tej uroczystości uczestnicy IX Zjazdu Absolwentów przenieśli się do szkoły przy ulicy Żeromskiego…
Ważnym, aczkolwiek raczej nieproszonym, gościem Jubileuszu był deszcz, który kilka razy urozmaicał program obchodów, wzbudzając niepokój organizatorów. Jednak wszystkie zaplanowane na boisku szkolnym atrakcje się dopełniły, czasami z lekkim przesunięciem w czasie. I nic nie zmąciło podniosłości i radości tego dnia…
Święto Szkoły przyjęło formę radosnego pikniku, Goście, przede wszystkim licznie zgromadzeni absolwenci, zasiedli przy rozstawionych na boisku stołach. Posilali się serwowanymi daniami, raczyli się napojami i ciastami, wspominając szkolne lata. Wnętrze szkoły, przystrojone przez uczniów, czekało na zwiedzanie…
Swoistym wodzirejem uroczystości był Ryszard Nowak. Towarzyszył mu uczniowski chór, który uświetnił uroczystość pięknymi pieśniami. Splendor obchodom zapewnili reprezentacji władz Miasta: Grzegorz Ganowicz [przewodniczący Rady Miasta Poznania], Zbigniew Talaga [Wicekurator Oświaty], Przemysław Foligowski [dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania], Czesław Kruczek [Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu], Katarzyna Plucińska [Kierownik II Oddziału Organizacyjnego Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania], Wojciech Wybranowski [redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego"] i Dyrektorzy zaprzyjaźnionych Liceów. Specjalnym gościem była pani Elżbieta Stryjakowska – wieloletnia dyrektor szkoły, w tej chwili ciesząca się emeryturą.
Rocznica powstania szkoły była okazją do uhonorowania przez władzę miasta i dyrektora szkoły nagrodami osób zasłużonych. Specjalną Honorową Odznakę Dąbrówczańską odebrała pani Anita Dałkowska – wieloletnia Przewodnicząca Rady Rodziców, przyjaciółka szkoły i główna organizatorka uroczystości. Część oficjalną zakończyło uroczyste odtańczenie poloneza – wspominający swoje studniówki absolwenci otoczyli uroczystym korowodem cały teren szkoły…
Niespodzianką specjalną było przedstawienie przygotowane przez nauczycieli i uczniów: Renatę Kwatek-Ayeb, Małgorzatę Dominę-Respondowicz, Justynę Nowak, Annę Witczak-Noj, Marcina Chwalińskiego, Roberta Ślotałę, Roberta Noja i chłopców z klasy 2E.. Publiczność rozbawiła alternatywna historia powstania szkoły. Na scenie pojawili się Dąbrówka i Mieszko, Pogańskie Żony Mieszka, Margrabia Hodo, Bolesław Srogi i drużyna wojów księcia Mieszka – w finałowej scenie postaci historyczne karnie zasiadły w szkolnych ławach i wysłuchały lekcji poprowadzonej przez pana dyrektora Pawła Kozłowskiego. Śmiechu i wzruszeń było co nie miara…
Po części oficjalnej goście ruszyli zwiedzać szkolny budynek, w którym czekały na nich liczne atrakcje. Na każdym kroku dla zwiedzających przygotowano pamiątki z historii szkoły. Poszczególne sale lekcyjne uczniowie przekształcili w tematyczne pokoje związane z przeszłością i różnymi dziedzinami aktywności VII LO. Przez cały czas na boisku szkolnym trwała radosna biesiada, która był pretekstem do wielu serdecznych spotkań. Najwięcej wzruszeń zapewniły spotkania absolwentów z nauczycielami.
Trudno sobie wyobrazić Urodziny bez urodzinowego tortu, Ten z okazji 190 lat istnienia Dąbrówki był wyjątkowy. Korowód uczennic wniósł kilkanaście tortowych wagoników przyozdobionych wizerunkami kolejnych ważnych etapów w historii szkoły. Pysznym ciastem raczyli się wszyscy, wspominając najpiękniejsze momenty z pięknych dziejów Dąbrówki.
Dla gości przygotowano wiele innych atrakcji. Były zabawy sportowe, swoje podwoje otworzyła szkolne biblioteka, w której trwał kiermasz związanych ze szkołą wydawnictw, niektóre pomieszczenia pełniły funkcję kawiarenek. Bogate zbiory udostępniła szkolna izba pamięci. Kiedy atmosfera się trochę rozluźniła, goście, nauczyciele i pracownicy świetnie się bawili w konkursie karaoke.
Specjalnie z okazji jubileuszu powstała jednodniówka, w której spisano wiele faktów z historii Siódemki – każdy gość uroczystości odebrał swój egzemplarz tej monografii.
Na szczególne podziękowania zasługują liczni organizatorzy IX Zjazdu Absolwentów – Uczniowie, Absolwenci, Rodzice, Pracownicy Szkoły i Nauczyciele, spośród których stosowne jest wymienić osoby, które napracowały się najciężej: Anitę Dałkowską, Marię Dolatę, Małgorzatę Dominę-Respondowicz, Magdalenę Świgoń, Ryszarda Nowaka, Justynę Nowak, Krzysztofa Ratajczaka, Krzysztofa Izydorskiego, Jacka Pufala, Jolantę Wyzgałę, Małgorzatę Mazurek i Roberta Noja. Uroczystość fotograficznie udokumentowali: Jakub Niklas i Tymoteusz Noj. [RN] [foto: Tymoteusz Noj]